Kotlíkové dotace
Dne 15. 7. 2015 byla v rámci Operačního programu Životní prostředí vyhlášena výzva pro kraje na předkládání projektů pro získání finančních prostředků na tzv. „kotlíkové dotace", které jsou určeny na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech.
Jihočeský kraj 29. 9. 2015 podal projektovou žádost na Ministerstvo životního prostředí a po jejím schválení bude na konci roku 2015 zveřejněno avízo o vyhlášení výzvy pro fyzické osoby a následně na přelomu roku 2015/2016 bude vypsána výzva pro příjem žádostí fyzických osob – konečných uživatelů.
V první vlně, tedy do konce roku 2018, mohou jihočeské domácnosti získat dotaci na výměnu kotlů ve výši 303 mil. Kč, přičemž s čerpáním kotlíkových dotací se počítá i v následujících letech v rámci dalších dvou cyklů. Finanční podpora na výměnu kotlů na pevná paliva v rodinných domech bude poskytována prostřednictvím projektu Jihočeského kraje, který je příjemcem evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí 2014 - 2020.
Předmětem podpory přidělované fyzickým osobám bude výměna kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za:- tepelné čerpadlo,
- kotel na pevná paliva,
- plynový kondenzační kotel,
- instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu TV,
- „mikro“ energetickými opatřeními.
Podporu na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním je možno poskytnout pouze v rodinných domech, kde:
- bude současně provedeno alespoň jedno tzv. „mikro“ energetické opatření vedoucí ke snížené energetické náročnosti rodinného domu (potvrzení od energetického specialisty o prověření vhodnosti realizovaného „mikro“ energetického opatření bude součástí žádosti o dotaci) nebo
- došlo ke snížené energetické náročnosti v minulosti (splnění klasifikační třídy energetické náročnosti budovy „C“ – průkaz třídy „C“ bude součástí žádosti o dotaci), nebo
- je současně na realizaci opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti budovy žádáno v programu Nová zelená úsporám.
Maximální výše způsobilých výdajů projektu fyzické osoby na výměnu kotle bude v Jihočeském kraji činit max. 150 tis. Kč. Výše poskytnuté podpory se bude pohybovat v závislosti na typu výměny a na sídle žadatele od 70 % do max. 85 %:
- 70 % způsobilých výdajů v případě realizace kotle spalujícího pouze uhlí, spoluúčast fyzické osoby 30%,
- 75 % způsobilých výdajů v případě realizace kombinovaného kotle (uhlí + biomasa) nebo plynového kondenzačního kotle, spoluúčast fyzické osoby 25%,
- 80 % způsobilých výdajů v případě, že je realizace tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu, spoluúčast fyzické osoby 20%,
- v případě, že je výměna kotle realizována v obci, která byla označena jako prioritní území, bude výše podpory navýšena o 5 % (seznam prioritních obcí k dispozici na webových stránkách Jihočeského kraje).
Způsobilost výdajů projektů fyzických osob v Jihočeském kraji bude umožněna zpětně od 15. 7. 2015, za předpokladu splnění všech podmínek stanovených ve vyhlášené výzvě.
Administrátorem „kotlíkových dotací“ je oddělení evropské integrace. V průběhu září tohoto roku byly na webu Jihočeského kraje spuštěny nové webové stránky pro kotlíkové dotace http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/
Na těchto stránkách naleznete kontakty na příslušné pracovníky, prezentace ze semináře, aktuality k připravované výzvě zaměřené na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech pro konečné uživatele – fyzické osoby v Jihočeském kraji a mnoho dalších informací.
Na výše uvedených webových stránkách je vyvěšeno také dotazníkové šetření http://kotlikovedotace.kraj-jihocesky.cz/?p=p_15, prostřednictvím něhož je nyní zjišťován předběžný zájem o kotlíkové dotace, a to zejména o jaké typy kotlů bude ze strany fyzických osob největší zájem (kotle na pevná paliva, plynové kotle nebo tepelná čerpadla).