Pro návštěvníky

Vítejte v Bechyni, krásné a přívětivé

Jihočeské město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, cca 20 km od Tábora. Řeka Lužnice pomalu teče v hluboce zaříznutém údolí a na skalách dominuje františkánský klášter s poutním kostelem a renesanční zámek. Vysoké břehy spojuje unikátní obloukový most, po kterém vede první elektrifikovaná trať v Čechách.

Bechyně byla založena Janem Lucemburským kolem roku 1323, nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové, na které upomínají náhrobní kameny v klášterním kostele. A nejznámějším majitelem byl Petr Vok z Rožmberka. Nyní má asi 5 000 obyvatel a je proslulá zejména lázeňstvím, výrobou keramiky a nádhernou přírodou kolem města.

Židova strouhaV okolí Bechyně najdou milovníci turistiky lokality s dobře značenými stezkami jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa. Kouzelná zákoutí lákají k posezení v přírodě. Řeka Lužnice je rájem rybářů a vodáků.

Městské informační centrum

ICnaleznete v Bechyni na náměstí T. G. Masaryka, v budově Městského muzea. Informační centrum nabízí mimo základních služeb (poskytování informací, map, letáčky ...) také prodej vstupenek na kulturní a společenské akce pořádané Kulturním střediskem města Bechyně.

Nenechte si ujít

Ještě než naše město navštívíte, můžete si ve fotogalerii prohlédnout, jak to v Bechyni vypadá. Na jiném místě najdete fotografie z některých bechyňských kulturních akcí nebo historické fotografie z městského archivu.

Dominantou náměstí s řadou historických domů je děkanský kostel sv. Matěje. Kostel vznikl na přelomu 13. a 14. století a dnešní podobu získal po přestavbě v roce 1740. 

Zajímavý je i hřbitovní kostel sv. Michaela v ulici Michalská, je jedním z nejstarších raně barokních centrálních kostelů v Čechách.

Komplex bechyňského zámku je v letní sezoně veřejně přístupný a prohlídková expozice představuje především historicky nejvýznamnějšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka.

V zámeckého parku najdete Výstavní prostor Zámecká sýpka, kde se pořádají letní výstavy a také jsou zde k vidění plastiky od Vladimíra Preclíka, otevřena je v červenci a srpnu.

Alšova jihočeská galerie - Mezinárodní muzeum keramiky se v roce 2021 přestěhovala do nových prostor v ulici Novodvorská. Celoroční provoz nabízí prezentaci děl ze sbírky mezinárodních keramických sympozií i výstavy uměleckých děl současných autorů.

Hasičské muzeum s unikátní sbírkou staré hasičské techniky se v roce 2013 přestěhovalo z náměstí T. G. Masaryka do budovy vedle autobusového nádraží. 

V roce 2006 zahájilo provoz Muzeum turistiky, které provozuje Klub českých turistů. Sídlí v budově bývalé Synagogy v ulici Široká.

V roce 1903 vyjela poprvé na trať Tábor-Bechyně elektrická vlaková souprava z dílny Ing. Františka Křižíka, první elektrifikovaná železnice v bývalém Rakousku-Uhersku.

V roce 1928 překlenul hluboké údolí Lužnice ve výšce 50 m nad řekou svým odvážným obloukem nový železobetonový most, nazývaný "Bechyňská duha".

Černická obora, obrázek se otevře v novém okněK návštěvě jsou vhodná i další zajímavá místa v okolí Bechyně. Za všechny jmenujme např. Černickou oboru, řetězový most ve Stádleci nebo zříceninu hradu Dobronice. Pro Vaše výlety jsme se pokusili sestavit několik zajímavých turistických a cykloturistických tras.

Pokud plánujete cestu do Bechyně, věnujte pozornost i kalendáři akcí, které se v Bechyni během roku pořádají, můžete tak svoji návštěvu spojit i s kulturním nebo sportovním zážitkem. Sledujte i stránky kulturního domu nebo regionální informační server www.bechynsko.cz.

Virtuální prohlídka Bechyně

Prohlédnout si nejatraktivnější místa našeho města můžete i právě teď. Na serveru www.bechynsko.cz je pro Vás připraven výběr panoramatických snímků z dílny společnosti W Partner s.r.o.

Další panoramatické fotografie jsou k dispozici na serveru virtualtravel.cz.

A ještě letecký pohled na Bechyni - www.youtube.com/watch?v=FF3L54eiiPc

Oficiální videospot města Bechyně

 

Městský úřad Bechyně

nám. T. G. Masaryka 2
391 65 Bechyně

tel.: +420 381 477 010
e-mail: posta@mestobechyne.cz
datová schránka: sshbg5j 
č. účtu: 19-0701467359/0800 

Další kontakty

Úřední hodiny

úřední dny:
pondělí, středa: 7.00-11.00, 12.00-17.00

mimo úřední dny je úřad otevřen takto:
(doporučujeme si schůzku předem domluvit)

úterý, čtvrtek:  7.00-11.00, 12.00-15.00
pátek:  7.00-11.30

 
load