Region - turistické cíle

Zajímavá místa v okolí Bechyně

Černická obora

Černická obora, obrázek se otevře v novém okněZaložena Petrem Vokem v r.1586, kdy zaujímala rozlohu 4 500 ha. Od r. 1781 zaujímá rozlohu něco málo přes 2 000 ha a je v ní 6 rybníků. K nejznámějším patří Rytíř, využívaný k rekreačním účelům, dále Starý, Nový, Vyhnanický. Černická obora je i oblíbeným místem houbařů a sběračů borůvek. V oboře je zachována stavba loveckého zámečku, který nechal v letech 1792-93 postavit J.V.Paar. Lovecký zámeček byl v posledních letech rekonstruován a na rozlehlých loukách v jeho blízkosti bylo zřízeno nové golfové hřiště.

Dobronice

Obec na Lužnici asi 7 km od Bechyně. K návštěvě se nabízí především zřícenina hradu ze 14. století tyčící se na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí v nadmořské výšce 440 metrů. Dominantou hradu je válcovitá věž, do současnosti se dochovaly také pozůstatky hradního paláce ze 14. století, kaple a obytných budov. Další památkou pak je gotický kostel Panny Marie. Jak z hradu, tak od kostela je krásný výhled na údolí Lužnice.

Stádlec

Obec vzdálená asi 10 km od Bechyně. Sem na řeku Lužnici byl přenesen řetězový most postavený v letech 1847 - 1848 na Vltavě v nedalekém Podolsku. Na počátku šedesátých let dvacátého století byl most odborně rozebrán a v roce 1975 znovu sestaven právě ve Stádleci. Celková délka mostu je 157 metrů, šířka mostovky činí 6 metrů. V obci se ještě nachází renesanční zámek z 15. století, který byl ve století 18. barokně upraven. Na zámku strávil svá poslední léta český vynálezce František Křižík.

Vlastiboř a Borkovice

Vesnice při silnici na Soběslav se zachovalými stavbami jihočeského lidového baroka z 1. poloviny 19. století. Objekty jsou začleněny v ochranném programu památkové péče. Součástí Borkovic je i osada Jitra s památnou myslivnou. Nedaleko obce se nacházejí borkovická blata, kde byla v minulosti prováděna těžba rašeliny. Rašelinné cihly, tzv. borky se po vysušení používaly jako palivo. Nejzachovalejší část blat byla v roce 1980 vyhlášena chráněným územím a prochází jím 4,5 km dlouhá naučná stezka. Informační tabule seznamují návštěvníky s ekosystémem rašeliniště a s dřívějšími i moderními způsoby těžby rašeliny. Stezka je určena pěším návštěvníkům, velká část je však přístupná i cyklistům.

Infocentrum elektrárny Temelín

eteinfo1, obrázek se otevře v novém okněV bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín, stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek - sídlo informačního centra elektrárny Temelín. Pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je Infocentrum otevřeno každý den (včetně sobot a nedělí) od 9.00 do 16.00 hod., v červenci a srpnu od 9.00 do 17.30 hod. Exkurzi větší skupiny návštěvníků je třeba objednat předem. Pro školy a technicky zaměřené firmy jsou exkurze připraveny tak, aby odpovídaly odbornému zájmů návštěvníků.

Více informací o infocentru elektrárny Temelín.

ic ete, obrázek se otevře v novém okně


Vytvořeno 24.2.2015 21:49:17 | přečteno 15605x | tana
load